Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk został utworzony w 1972 roku w celu konsolidacji środowiska naukowego w obszarze biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz koordynacji działań dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Członkowie Komitetów są wybierani co cztery lata i stanowią merytoryczną reprezentację krajowego środowiska naukowego oraz przemysłu inżynierii biomedycznej. W ich skład wchodzą również Członkowie PAN. Pierwszym przewodniczącym Komitetu do 2007 roku był Prof. Maciej Nałęcz, następnie w latach 2007-2011 funkcję tą piastował Prof. Andrzej Weryński, a od 2011 roku Komitetowi przewodniczy Prof. Roman Maniewski.


Dziękujemy wszystkim za udział w Konferencji.

Podsumowanie konferencji w liczbach:

  • ponad 600 zarejestrowanych uczestników
  • 123 zgłoszenia (13 pełnych referatów, 110 abstraktów)
  • 14 sesji naukowych
  • 3 sesje plakatowe (67 zgłoszeń)
  • 6 wykładów plenarnych
  • 3 sesje ‘Team Leaders Sessions’
  • 6 sesji specjalnych

Więcej informacji tutaj.

Organizatorzy:
Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej
Polskie Towarzystwo Inżynierii Biomedycznej
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN.

Zapraszamy do udziału w letniej szkole organizowanej przez Politechnikę Śląską.

Zajęcia odbędą się w formie zdalnej w dniach 28.06-01.07.2021.

Liczba miejsc jest ograniczona. Wymagana jest rejestracja.

Program oraz sposób rejestracji dostępne są tutaj.

Zapraszamy do udziału w XXII Konferencji Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej organizowanej przez Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza Polskiej Akademii Nauk.

Konferencja odbędzie się w dniach 19-21 maja 2021 roku.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną i ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARS-CoV-2) konferencja odbędzie się zdalnie.

Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca 2021.

Zgłoszenia oraz więcej szczegółów na stronie konferencji.

W dniu 27.11.2020r. odbyło się trzecie posiedzenie Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej w kadencji 2020-2023. Obrady przeprowadzono w trybie zdalnym.

Dokonano wyboru jednego nowego członka Komitetu, Prof. dr hab. inż. Pawła Strumiłło.

Komitet dyskutował na temat planu swojej działalności i na drodze głosowania przyjął plan pracy.

Poruszony został również temat programu strategicznego w obszarze inżynierii biomedycznej oraz pozycji tejże dyscypliny w ramach Narodowego Centrum Nauki.

Z głębokim żalem żegnamy zmarłego w dniu 14 listopada 2020 roku ŚP prof. dr hab. inż. Jana Chłopka. 

Kierownika Katedry Biomateriałów i Kompozytów, byłego Dziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów, wieloletniego nauczyciela akademickiego, naukowca, wspaniałego Człowieka, Mistrza i Nauczyciela wielu pokoleń studentów i kadry naukowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Profesor Jan Chłopek był również osobą bardzo zasłużoną dla inżynierii biomedycznej w Polsce. Kierował ogólnopolskim zespołem złożonym z przedstawicieli nauk technicznych i medycznych, który opracował standardy nauczania dla kierunku inżynieria biomedyczna. Jako Pełnomocnik Rektora AGH koordynował prace nad opracowaniem programu nauczania dla tego kierunku na AGH i był współzałożycielem Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 listopada 2020 r. (piątek) o godz. 11.00 na Cmentarzu Batowickim (Prądnik Czerwony) w Krakowie. 

Wirtualna księga kondolencyjna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zapraszamy do udziału w seminarium IEEE EMBS Grand Challenges Forum COVID19. 

Tematyka konferencji to działania związane z COVID-19: opieka medyczna, badania przesiewowe, śledzenie i terapia. 

Seminarium odbędzie się w trybie zdalnym w dniach 12-15 listopada 2020 r.. 

Więcej informacji na stronie seminarium.

Zapraszamy do udziału w konferencji IEEE Engineering in Medicine and Biology Society International Student Conference organizowanej wspólnie przez studentów Politechniki Śląskiej oraz AGH w Krakowie. 

Tematyka konferencji to m. in. telemedycyna, przetwarzanie obrazów medycznych, bioinformatyka, biomechanika i bionika. 

Konferencja zostanie przeprowadzona zdalnie w dniach 11-12 grudnia 2020 r.. 

Więcej informacji na stronie konferencji i Facebooku. 

Z głębokim żalem żegnamy zmarłego w dniu 17 października 2020 roku ŚP płk dr inż. Franciszka Wojciecha Skibniewskiego.

Wybitnego specjalistę z zakresu monitorowania aktywności psychofizjologicznej pilotów, wieloletniego członka Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, inicjatora i aktywnego uczestnika programów badawczych realizowanych przez Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN i Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, szlachetnego, życzliwego ludziom Człowieka.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Kongres Zdrowie Polaków 2020 odbywa się w dniach 26 – 27 października 2020, w trybie on-line.

W trakcie Kongresu planowana jest sesja poświęcona rozwiązaniom z obszaru inżynierii biomedycznej do zastosowania w czasie pandemii:

26 października 2020 (poniedziałek)
PDE-09 Kanał 4 19:00–20:00

Panel dyskusyjny ekspertów: Rozwiązania z obszaru inżynierii biomedycznej do zastosowania w czasie pandemii

PDE-09/A prof. Marek Gzik: Autonomiczne roboty w szpitalach zakaźnych
PDE-09/B dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek i dr hab. inż. Jacek Rumiński: Obrazowanie termiczne w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2
PDE-09/C dr inż. Krzysztof Zieliński: Ventil – urządzenie do niezależnej wentylacji płuc w walce z problemem niedoboru respiratorów podczas pandemii COVID-19
PDE-09/D dr hab. inż. Piotr Szymczyk: System profilaktyki i kontroli zakażeń o wysokiej zaraźliwości w placówkach opiekuńczych
PDE-09/E dr inż. Monika Kurpas, dr inż. Roman Jaksik i prof. Marek Kimmel: Ewolucja genomów koronawirusów

 

Całość programu uzupełnią specjalistyczne wykłady konsultantów krajowych w kilkudziesięciu dziedzinach medycyny i wybitnych autorytetów. Celem wszystkich wystąpień jest w pierwszej kolejności przekazanie cennych wskazówek, jak dbać o swoje zdrowie, jakie są zalecenia dla pracowników ochrony zdrowia oraz dla każdego obywatela, które wynikają z aktualnego zakażenia COVID-19.

W dniu 23.06.2020r. odbyło się drugie posiedzenie komitetu w kadencji 2020-2023. Obrady przeprowadzono w trybie zdalnym. Dokonano wyboru 6 członków Komitetu (skład Komitetu). Komitet uformował składy Komisji ds. Badań podstawowych (pod kierunkiem prof. Doroty Pijanowskiej), Komisji ds. Badań stosowanych i wdrożeń (pod kierunkiem prof. Piotra Augustyniaka) oraz Komisji ds. Edukacji (pod kierunkiem prof. Zbigniewa Paszendy). Komitet powołał także dwa zespoły robocze: ds. organizacji konferencji EMBS (pod kierunkiem prof. Ewarysta Tkacza) oraz ds. Monografii Inżynieria Biomedyczna. Komitet przyjął regulamin swojego działania i dyskutował nad kierunkami działań, które podejmowane będą w czasie kadencji.